Školní aktivity

Zápis do první třídy 2018

 Každý rok se v dubnu otevřou dveře škol pro nové školáky. Z dětí ze školky se rázem stanou žáci a žákyně. Do průběhu zápisu se u nás ve škole tradičně zapojují kromě učitelů i žáci. Provedou své budoucí spolužáky po škole a dodají jim i trochu odvahy  J .

Bruslení 2018

 Tedy ani Bruce Lee a ani Chuck Norris ale opravdové bruslení na zimním stadionu v Kroměříži. Pohodové protažení svalů zvýšení kondičky a hlavně legrace. I když některé natlučené zadky kvůli pádům asi trochu bolely. To se dá ale přežít.  J  

Maškarní karneval 2018

Tradiční Maškarní karneval Základní školy Břest se konal v neděli 11.února 2018 v Kulturním domě v Břestě. Přišli kovbojové, princezny, rytíři, fotbalisti, čarodějnice a mnoho dalších. Tombola byla bohatá a pro maskované účastníky sladká odměna.

Vánoční besídka a jarmark 2017

 Ve čtvrtek 14.prosince se Sportovní hala v Břestě opět po roce zaplnila všemi, kdo chtěli společně s dětmi naší základní školy oslavit adventní čas. Oslava byla opět netradiční. Plavba po moři, námořníci, akvabely a spousty jiných. Diváci měli možnost zhlédnout trpaslíky, zpěváky, tanečnice ba i akvabely a ukázky z nejrůznějších pohádek, filmů. Všichni si pak společně zazpívali  „Vánoční píseň Helenky Vondráčkové“. Diváci ocenili účinkující hlasitým potleskem a s úsměvem na tváři spokojeně odcházeli do školy, kde na ně čekalo na jarmarku občerstvení a spousta výrobků. Letošní vánoční besídka se vydařila. Všem, kdo se na ní podíleli, patří obrovské díky! No a tady máte "pár" fotek pro připomenutí. 

Světýlkový den 2017

Vydlabané dýně a podzimní atmosféra. V úterý 31.října celá naše škola žila již tradičním Světýlkovým dnem. Doma i ve škole jsme vyráběli různé výrobky z přírodnin a z nich jsme pak udělali výstavku před školou. I letos se na ni přišlo podívat spoustu  dětí i dospělých. Potom jsme se vydali hledat školní světýlko – „Světlušku „ a protože se již pomalu stmívalo, svítili jsme si na cestu lucerničkami a lampionky. Cesta plná světýlek nás dovedla až na Rajčudu  kde byly odměněny děti, které něco vyrobily na naši výstavku. Nakonec jsme našli i poklad. Závěr patřil i letos našim místním hasičů, kteří nám připravili krásný ohňostroj. I přesto, že už byla tma a chladno, domů se nám moc nechtělo, tak jsme si rádi popovídali u teplého čajíku a svařáčku. Díky všem organizátorům za pěkný den a za rok přijdeme zase.

Podzimní Vídeň 2017

Servus! Sedmáci Vás zdraví z Vídně. Za jeden den jsme toho spoustu zažili a mnoho viděli. Začali jsme návštěvou Schönbrunnu a výšlapem na Gloriette. Poté jsme se procházeli Hofburgem a nejdražší vídeňskou ulicí Kohlmarkt. Došli jsme až k chámu sv. Štěpána. Někteří z nás nakoupili pro babičky, dědečky, tatínky, maminky,…čokoládu od Meinla nebo vídeňské oplatky, ale všichni jsem si nakonec užili v Prátru.

Bratislava 2017

Blava, jo vy nevíte co to je? Bratislavě slováci jinak neřeknou. Tak že do Blavy a jedem. Na místo jsme dorazili v pohodě. Nejdříve jsme se vydali do přístavu, kde jsme se nalodili. Po hodině a půl plavby po Dunaji jsme dopluli pod zříceninu hradu Děvín. Z nově otevřené vyhlídky hradu byl krásně vidět soutok Moravy a Dunaje. Po prohlídce zříceniny jsme se vrátili zpět do středu města. A co jsme navštívili? Bratislavský hrad s 85 metrů hlubokou studnou, nově zpřístupněnou barokní zahradu, Korzo s Michalskou bránou a „kanálníka“. Podle veselé nálady, která v autobuse panovala, se dalo poznat, že se nám výlet líbil.

Pevnost AkiveR 2017 - Škola v přírodě

Kam se hrabe Boyard či jiné pevnosti, AkiveR to je naše pevnost. Tedy vlastně Revika ve Vizovicích. Celý týden nám poskytla útočiště pro naše dobývání a získávání klíčů k otevření pevnosti. Museli jsme se ale naučit spoustu užitečných a potřebných věcí. Nejzajímavější stavby světa. Nejpodivnější jídla, jako třeba sušené krysy, pečení hadi nebo mouční červi. Něco jsme ochutnali a na něco si jenom sáhli (brrrrr, bléééé). V bazénu jsme řádili, že to bylo slyšet až za kopcem. No a co teprve stezka odvahy, pravda, šli jenom ti nejodvážnější, ale "Střevař" určitě před usnutím strašil každého z nás.Počasí nám vyšlo parádně. Pevnost jsme otevřeli, všechno jsme zvládli. A tak to má být. Někdy příště zase vyrazíme.  J

Londýn 2017

 Zdálo se vám ve dnech 5. - 9. června u nás příliš horko? Tak to jste potom měli vyrazit s námi na zájezd do deštivé Anglie. Pro většinu z nás byl již samotný let velkým zážitkem, na který určitě nezapomeneme. Dále nás ohromil Tower se svou sbírkou zbraní, muzea, London Eye, ze kterého je opravdu nádherný výhled, známý Big Ben, National Gallery, překrásný hrad Windsor a studentské město Eaton. Nemohli jsme si nechat ujít ani střídání stráží u Buckinghamského paláce, fotku s červenou telefonní budkou nebo návštěvu čtyřpatrového obchodu bonbónů m&m´s . Procvičili jsme si také své jazykové dovednosti a zjistili jsme, že je stále co zlepšovat. Po celém týdnu jsme se vrátili domů plni krásných vzpomínek a zážitků, na které dlouho nezapomeneme.

ZOO Olomouc

Na zvířata do ZOO, to je přece jasné? Proč se medvěd jmenuje medvěd? No protože ví kde je med. A proč je opice vlastně opice? Vy to nevíte? No tak se podívejte do zrcadla a pochopíte to. Že je to nesmysl? Nějak se vám to nezdá? Tak jste tedy měli jet s námi do ZOO na Sv. Kopečku u Olomouce. Tam je to už každému jasné. A když vyjde počasí, pak je to jasné úplně.

Jarní Vídeň 2017

 Sluníčko, teplo, Vídeň. To je parádní kombinace na zájez do  habsburské Vídně. Na místo jsme dorazili kolem 10 hodiny a začala první etapa našeho zájezdu kolem zámku Schönbrunn. Následně jsme jeli autobusem k přírodovědnému muzeu a pomníku Marie-Terezie, rakouské císařovny. Následně jsme se přesunuli k zámku Hofburg a prošli jsme nejdražší ulicí ve Vídni k dómu sv. Štěpána. Celé naše putování po Vídní jsme zakončili návštěvou zábavního parku Prater. Některým z nás se na místních atrakcích tak líbilo, že z toho měli žaludky jak na vodě. Ale stálo to zato.

Dětské centrum 2017

Prolézačky, skluzavky, skákačky a mnoho dalších atrakcí v Dětském centru v Kroměříži. Všichni si našlo to, co je nejvíc bavilo a řádili jak nejvíc to šlo. Pohyb je to co nás baví, a tak šup a jedem ještě jednou :-).

Vídeň 2016

 Za chladného a mlhavého dne se několik nadšenců vypravilo na poznávací dějepisný zájezd do předvánoční habsburské Vídně. Na místo jsme dorazili kolem 10 hodiny a začala první etapa našeho zájezdu kolem zámku Schönbrunn. Následně jsme jeli autobusem k zámku Hofburg a prošli jsme nejdražší ulicí ve Vídni k dómu sv. Štěpána. Tam následoval další vánoční trh. Většina si koupila vánoční dětské punče v nádherných hrníčcích ve tvaru boty. Po celém dnu cestování a zábavy jsme byli rádi, že jsme nastoupili do vyhřátého autobusu , který nás před desátou dopravil do Břestu.

Lanové centrum Olomouc

 Po žebříku nahoru a po laně dolů až na Kádvojku? Proč ne. Všechno je možné. V Lanovém centru v Olomouci jsme si vyzkoušeli jak se asi cítí horolezci na laně, nebo třeba pavouk když tvoří svou síť ve veliké výšce. Samostatné překážky ale i takové kde je k překování  potřeba spolupracovat. Všichni se navzájem jistili a věřili si, že se tam udrží. Vyšlo to. Ti největší borci se zhoupli na houpačce ve výšce 16 metrů nad zemí. Uffff. 

RioBřest - sportovní den

 Olympiáda v Rio? Ale kde že, to i u nás se dá sportovat na vysoké úrovni. Štafeta, sprinty, skok do dálky či basketbal nebo medicinbal. Některé disciplíny nebyly asi úplně tradiční ale to nevadilo. Všichni se snažili podat co nejlepší výkony, včetně prvňáčků, kteří byli teprve druhý den ve škole. Na ty nejlepší čekaly kulaté medaile a pro ostatní byla sladká odměna. Počasí vyšlo a tak to má být. Sportu zdar  :-).

Wachau - Zahrádka Evropy

Oblast v Rakousku, podél toku Dunaje mezi městy Krems a Melk je označována jako "Zahrádka Evropy". Tak jsme se tam jeli podívat, jestli je to pravda. Je. Nádherné území, spousta meruňkových sadů, vinic a zahrad. Pohlédli jsme si město Krems, koupili si tamní "kremžskou horčici", navštívili jsme kláštery Göttweig a Melk a vyšplhali jsme na zříceninu hradu Kuerinburg v malebném městečku Dürnstein. Pohoda.

Létání ve vesmíru nás baví

"Ze Zátiší raketou lítáme po vesmíru .....",
Tak to byla ústřední píseň letošní Školy v přírodě. Téma bylo nesmírně vesmírné, planety, hvězdy, raketa atd. Bylo tam moc fajn. I když občas trochu kosa a taky krásně sněžilo. Inu vesmír je vesmír to je marný. Vyšplhali jsme dokonce na nejvyšší horu Moravy na Praděd. Nožičky nás moc bolely ale zvládli jsme t
o.  J

Naší přírodou

 Dne 10. 11. 2015 se vybraní žáci naší školy zúčastnili přírodopisné soutěže. Soutěžilo se ve čtyřech oborech: Společenstvo lesa, Společenstvo vody, Společenstvo polí, luk a pastvin a Společenstvo lidských sídlišť. Žáci byli velmi úspěšní . Na prvních místech se umístili ze 6. třídy Viktor Neuwirt, z 9. třídy Michaela Janská a Tereza Kosatíková, na druhých  místech  se umístili ze 6. třídy Simona Mézlová a Vladimír Výšek a z 8. třídy Klára Kubová. Třetí místo získala Natálie Trávníčková ze 6. třídy a 4. místo Aneta Olšanská z 9. třídy. Soutěžícím moc gratulujeme ke krásným výsledkům, děkujeme za reprezentaci naší školy a přejeme úspěchy v dalším soutěžení.

IMG_20151110_115703.jpg (1445581 bytes)

Předvánoční sportování 

 Koulení s děravými koulemi? Jízda na kolech co se nehnou z místa? Pinkání malým míčkem v proskleném akvárku? Hopsat při hlasité hudbě na malých trampolínách? Proč ne, v předvánočním čase je možné všechno. Zvláště pak když vyrazíte na Parádu do Kroměříže. Zasportovat si, vyblbnout se a spotit se jako ....., no ale už dost. Raději se podívejte jak nám to šlo.    J .

Školou chodil Mikuláš 2015

 Nastal čas, a do školy se zase dostavil Mikuláš a celá ta jeho povedená partička. Kdo byl celý rok hodný nemusel se ničeho bát. Ale ti co zlobili, skončili až ve školním sklepení. Tak, tak. Inu kdo je dobrý, dobře se mu vede a s těmi zlými šup do sklepa.  J .

Podzimní tvoření 2015

 Je tu podzim a s ním i plno ovoce, zdravé zeleniny, spadaného listí, žaludů, kaštanů…Bylo by škoda toho nevyužít, proto jsme se  20. 10.  odpoledne sešli s rodiči a dětmi ve škole na PODZIMNÍM TVOŘENÍ.  Po zasloužené práci následovala i sladká odměna. Co všechno se dá vyrobit podzimních přírodnin si můžete prohlédnout právě teď a právě tady J .

Víkendový pobyt Oskava-Rabštejn 2015

"Vyšlápneme na Rabštejn a vyrazíme z Oskavy, tam jsou krásné kopečky", prohlásil náčelník a rozložil mapu z devadesátých let minulého století. Záhy se místností linula mentolová vůně masážního gelu. To si někdo vzadu začal masírovat  lýtka emulzí nejvyšší kvality. "Vyšlápneme nahoru a podíváme se dolů", pokračoval náčelník a zasněně se díval z okna. Výšlap na Rabštejn je výšlap na Rabštejn to je marný. Cesta nahoru byla náročná a dolů ještě náročnější. Zpět na základnu do tábora Krystal Oskava jsme se vrátili všichni a domů k maminkám také. Unavení, vyčerpaní, nevyspaní ale stálo to za to.

Memoriál Davida Šamka aneb

Cyklozávody 2015

Konec školního roku se blíží a to je čas pro sportovní aktivity. Závodit se spolužáky na kole je paráda. Poprvé takový závod u nás ve škole zorganizoval David Šamko. No a na jeho počest a pro jeho cyklistické srdce jsme letos opět uspořádali na Rajčudě již druhý ročník cyklistického závodu "Memoriál Davida Šamka". Jestli se na nás díval, tak ho určitě svrběly nohy a závodil s náma. V každém případě počasí nám přálo a výkony byly famózní. 

ZOO Lešná

Co dělají zvířata v ZOO když prší? Želva se schová do krunýře, krokodýl se potopí pod vodu a opice kradou návštěvníkům deštníky. Nějak se vám to nezdá? Tak se tedy zeptejte dětí z první až čtvrté třídy naší školy. Ty totiž vyrazily za deště 23.6.2015 do ZOO Lešná. A protože vody bylo málo, namáčely si i své ruce pod hladinu mezi rejnoky. Ani zvířatům, ani dětem kapky deště nezabránily užít si tento den. Jo, a opicemi ukradené deštníky nám potom vracel pan vrátný na vrátnici. Proto se to také tak jmenuje. "Vrátnice", jako že vám něco vrátí :-)

Škola v přírodě Revika 2015

     Do Vizovic cesta dlouhá a na Reviku ještě delší. Letos opět vyrazili naší žáci z prvního stupně do Vizovic na Reviku. Celý týden cestovali po všech světadílech na zeměkouli.  Stali se cestovateli a obletěli v letadle společnosti TrotlÉrlajn celý svět. Letadlo pilotoval kapitán Krů Drů a na cestě za poznáním a vzděláním si užili spoustu legrace. Po týdenním pobytu přistáli opět doma a mají na co vzpomínat. Ke vzpomínkám jim určitě přispějí i povedené fotky.

Braši, braši v naší škole straší ...

Nocování dětí v naší školní družině se stalo již pěknou tradicí. A tak ve dnech 22. - 23. května se děti z 1. oddělení rozhodly zde přenocovat. Pro některé z nás to byla první noc mimo domov, bez rodičů. Ale všichni jsme to zvládli na jedničku. Ve škole sice zrovna tuto noc žádná strašidla nebyla, ale čekala nás noční pohádková hra po setmělých školních chodbách. A nejen ona. Také jsme se vydali na „lov papoušků“, kteří se nám rozletěli po celé „Rajčudě“, opékali jsme špekáčky, ve školní kuchyňce jsme si upekli „Muffíny“, vyrobili si strašidýlka. To vše bylo formou soutěží a tak na konci nás čekalo vyhodnocení a odměny. Nejvíce bodů nasbírala děvčata – Nellinka Zemková a Simča Pacholíková. Našeho nocování se zúčastnilo 17 dětí, paní vychovatelka a „teta Maruška“. Byla to taková malá zkouška před školou v přírodě, která nás čeká.

Londýn - London

Do Londýna? Letadlem? Na pět dnů? Tož do toho dem né? Paráda. Pro ty co tam byli i pro ty co tam nebyli je tady pár fotek ke zhlédnutí. Teda pár, no je jích více než 300, ale to co jsme viděli by se na pár fotek nevešlo. Tower, KFC, Windsor, McDonald, Buckingham, Primark, Trafalgar a mnoho dalších a k tomu dvě letiště.

Spaní ve škole VII.tř.

Po roce jsme opět strávili noc ve škole. Moc jsme se nevyspali, ale zato jsme se moc nasmáli a užili si hry, sport, tanec a hlavně stezku odvahy. Při některých aktivitách nás můžete vidět na fotografiích.

Dřív než usneš aneb Jak se kdysi spávalo

Kde složil hlavu lovec mamutů? Jak se spalo princezně na hrášku v renesanční posteli? Kde spalo 7 dětí v chalupě s jednou postelí? To a ještě více se dozvěděli žáci naší školy na nové interaktivní výstavě o historii spaní od pravěku po současnost v Muzeu v Kroměříži. Jediné co se nedozvěděli, jak spí pan ředitel :-).

Historická Olomouc 2015

Hanácky Olomóc nebo také Holomóc, německy Olmütz, polsky Ołomuniec, latinsky Olomucium. V každém případě historické, univerzitní a kulturní centrum Moravy. Žáci čtvrté a páté třídy naší školy navštívili toto město. Počasí sice nebylo nic moc, ale to nám nevadilo. Byli jsme tam a stálo to za to :-).

Zápis k základnímu vzdělávání 2015

V pátek 23.února 2015 proběhl v budově školy každoroční zápis k základnímu vzdělávání nebo jak se zkráceně říká zápis do první třídy. Zatím ještě děti ze školky přišli do školy, aby v doprovodu svých rodičů ukázali, že od září už mohou chodit do školy a stát se žáky a žákyněmi. A aby to neměli zase tak jednoduché museli splnit několik úkolů. Jejich budoucí spolužáci na ně dohlíželi a připravili jim drobné dárky. 

BIOS 2014 Naší přírodou

I v letošním školním roce se vybraní žáci naší školy zúčastnili přírodopisné soutěže „Naší  přírodou“  ve středisku volného času Atlas a BIOS v Přerově. Soutěžilo se v oborech Společenstva lesa, Společenstva vody, Společenstva polí, luk a pastvin a Společenstva lidských sídlišť. Žáci byli zase velmi úspěšní. Na prvním  místě se umístila Tereza Chytilová a Klára Kubová, na třetích místech se umístili Justýna Nováková, Michaela Janská a Adam Škarpich a na čtvrtých místech Tereza Kosatíková, Aleš Stárek a Jiří Pacholík. Všem velmi gratulujeme a přejeme další úspěchy.

Rukodělné dílny pro veřejnost

Vyrobit vlastníma rukama něco, to je něco. Tak třeba vylepšit obyčejnou svíčku včelím voskem, namalovat ornamenty na sklenici, vyrobit ozdoby z papíru, zkrášlit třeba květináč anebo zkusit vyrobit vlastní keramiku. K tomu si dát dobrý kafe nebo čaj. Každý kdo v pátek odpoledne přišel do školy si to zkusil. Všem děkujeme za účast a těšíme se na "dílny příští".

Prostřeno v ZŠ Břest

Řekni mi co jíš a já ti povím jaký jsi člověk. "Kolu a čipsy, nebo pizzu. Jo a hranolky nebo hamburgr taky, to je paráda."  To by asi byly nejčastější odpovědi. Ale co třeba sýrová polévka, nebo drůbeží roláda, krtkův dort a jiné? Tak takové dobroty připravili deváťáci k ochutnání pro ostatní členy spolku zvaného "Škola Břest". Všichni ochutnávali až nezbylo vůbec nic. A na kolu a čipsy hranolky a podobné si nikdo ani nevzpomněl.    ¿

Osvětim - svědomí lidstva

Dne 24.10.2014 devátá třída ZŠ Břest navštívila místo plné smutných vzpomínek. Už na první pohled v nás tohle místo vyvolalo silné emoce. Po vstupu do tábora jsme si uvědomili, že nejde pouze o filmové kulisy, ale o krutou skutečnost. Průvodce s námi prošel oba dva tábory Osvětim – Březinku a díky tomu jsme si dokázali představit, jak lidé žili, trpěli a umírali. Byli jsme teple oblečení, i přesto nás mrazilo. Každý alespoň jednou za život by měl projít pod nápisem "Arbeit macht frei".                                        

Společný projekt s Tauferovou veterinární školou v Kroměříž

I v letošním školním roce se žáci 8. ročníku zúčastnili výuky na Veterinární škole v Kroměříži. Při první návštěvě žáci v laboratořích ohýbali sklo, pracovali s mikroskopem, měřili teplotu a tep ovečce, kozičce a kočce a zjišťovali čerstvost vajec.  V průběhu tohoto roku nás čekají ještě čtyři návštěvy. Už se na ně těšíme.

Muzeum Fr. Skopalíka a výstava k velké válce

V letošním roce si připomínáme 100 let od vyhlášení První světové války, a proto se žáci a žákyně 8. a 9. ročníku vydali do muzea v Záhlinicích. Kromě osobních věcí zabitého vojáka z Břestu a dobového tisku se seznámili se životem rolníků v 19. století a především s osobou Františka Skopalíka.

Drakiáda 2014

Slunce svítí, vítr hvízdá nad Rajčudou drak si lítá. Příznivý vítr a bezmála padesátka draků se na nás usmívala z velké výšky z oblohy nad Břestem. To děti z naší školy využily krásného počasí a zúčastnily již tradiční DRAKIÁDY.       ¿

Den otevřených dveří ve Zdravotnické záchranné službě v Kroměříži

 Žáci 4. třídy navštívili 17. září  kroměřížskou „záchranku“, která pořádala Den otevřených dveří. Zdravotníci připravili různá stanoviště, na nichž si děti mohly prakticky pod vedením zkušených instruktorů vyzkoušet obvazování úrazů a poskytování první pomoci. Velký zájem byl o prohlídku vybavení sanitek a pracovních  pomůcek záchranářů.  Za účast v soutěžích se zdravotnickou tématikou si děti odnesly pěkné odměny.

Víkendový pobyt Oskava 2014

"Vyšlápneme na Rabštejn a vyrazíme z Oskavy, tam jsou krásné kopečky", prohlásil náčelník a rozložil mapu. Záhy se místností linula mentolová vůně masážního gelu. To si někdo vzadu začal masírovat  lýtka emulzí nejvyšší kvality. "Vyjdeme nahoru a podíváme se dolů", dokončil náčelník motivační řeč a začal nám rozdávat lana a cepíny :-).

Těžko říct co bylo nejlepší. Zpět na základnu do tábora Krystal Oskava jsme se vrátili všichni a domů k maminkám také. Unavení, vyčerpaní, nevyspaní ale stálo to za to.    ¿

Expedice Valdštejn 2014

Zebín, jo tak vy nevíte co je to Zebín? No tak to je takový obrovskynechutněsakramentskyvelký kopeček severovýchodně od Jičína. Vlastně je to bývalá sopka, hodně stará, to už je dávno co nesoptí, tehdy ještě ani nebyl fejsbůk. No a na tu sopku se vydali osmáci z Břestu. Byla to fuška ale dali to. A taky Prachovský skály a Jičín a taky Valdštejn a Hrubou skálu. No a hlavně Jinolice a jejich rybníky. A kemp a koupání a taky asi milión kilometrů pěšky. Uf.

Výlet na Hostýn 6. tř

"Hostýnek to nepustí", říkalo se když to vypadalo na déšť. Jenže teď to jaksi nevyšlo a naši milí šesťáčci zmokli dokonale. Ovšem kdo měl správnou výbavu v podobě pláštěnky a gumáků, ten si výskal. Kdo je připraven nebývá zaskočen. Tak jako Jirka P.

Budapešť perla na Dunaji 2014

V pátek 13. června 2014 jsme navštívili krásné město Budapešť. Po dlouhé cestě autobusem jsme konečně dorazili do Budína, středověké části města. Vystoupili jsme z autobusu a jednu z našich žákyň překvapil sloup uprostřed chodníku. V Budíně jsme navštívili Královský palác, Prezidentský palác, chrám sv. Matyáše,  sochu sv. Štěpána, Rybářské bašty, kde jsme měli náš první rozchod a dali si výbornou zmrzlinu. Tam jsme strávili dvě krásné hodiny. Poté jsme se autobusem přesunuli přes Řetězový most do Pešti. Zde jsme viděli náměstí Hrdinů, Památník Milénia, historické metro, jízda byla pomalá, přesto jsme se snažili nespadnout. Vystoupili jsme na stanici Bajcsy-Zsilinszky út. Poté jsme šli k Vajdahunyádskému hradu, kde nás zaujala socha Anonyma. Říká se, že když si sáhnete na jeho brko, večer vám otevře dveře ten nejkrásnější muž. Samozřejmě jsme to všechny vyzkoušely, ale bohužel se nám to nesplnilo. A také se říká, že když si sáhnete na jeho knihu, získáte matematické vědomosti. My zatím čekáme, jak dopadne naše velká písemka z matematiky. Nedaleko se nachází chrám sv. Štěpána a Parlament, kde jsme se vyfotili se strážemi. Zakončili jsme návštěvu Budapešti rozchodem na Váci utca. A dál nás čekala jen dlouhá cesta domů, při které jsme všichni vytuhli.

Bodypainting

Velmi oblíbená Art-activita, kreslení na tělo. V našich podmínkách jsme to zkusili na ruce, zatím ..... :-)

Školní výlet do Strážnice a Bílých Karpat

My - sedmačky a sedmáci - jsme letos vyrazili poznávat Bílé Karpaty. Dorazili jsme do Strážnice, kde jsme se prošli místním skanzenem. Vrátili jsme se v čase do dob našich předků, kdy celá rodina žila v jedné místnosti. Poznali jsme nelehkou práci kovářů, tkalců, vinařů… Rozhodně bychom nechtěli vyměnit dnešní žehličku a pračku za tehdejší žehličku a valchu.  Po prohlídce jsme se pomalu, ale jistě vydali směr ubytování. S baťohy na zádech jsme dorazili na chatky, ale přesto nám zbyla energie na „přehazku“ a fotbal. Další den jsme se vydali na výlet po Karpatech. Procházeli jsme dubovými lesy a rozkvetlými loukami. Na konci dne jsme si smočili nohy v přírodní nádrži Lučina. Poslední den jsme už jen seděli unavení ve vlaku do Břestu.