Základní škola Břešt

Úvod / Družina / Informace o školní družině

Informace o školní družině

Naše Školní družina je součástí výchovně vzdělávacího systému a je zařízením školy. Zajišťuje žákům prvního stupně ZŠ mimoškolní vzdělávání před odchodem domů nebo do jiných aktivit. Také je možné využít ranní družinu pro dojíždějící žáky první a druhé třídy. Kapacita školní družiny je 60 dětí. Školní družina je určena pro žáky a žákyně 1., 2., a 3. ročníku. V případě naplnění kapacity je možné uplatňovat kritéria pro přijetí. Činnost ve školní družině vychází ze ŠVP školy „PALET@“ a je rozdělena dle ročních období. Je mezistupněm mezi výukou ve škole a výchovou v rodině. Není pokračováním vyučování, má svá specifika – zabezpečuje zájmovou činnost, odpočinek a relaxaci dětí.

Informace o ŠD:

Oddělení školní družiny jsou umístěna v budově školy a každé má svoji samostatnou místnost. K dispozici máme i jiné prostory – tělocvičnu, počítačovou a výtvarnou učebnu, cvičnou kuchyňku a z venkovních prostorů můžeme využívat školní dvůr, areál „Na Rajčudě“, nebo dětský koutek u kostela.

Dítě můžete přihlásit vyplněním a odevzdáním zápisního lístku – důležité je vyplnit čas odchodu dítěte a také uvést zda odchází samo, nebo v doprovodu. V případě změny vypište omluvný lístek. Dítě nemůže být uvolněno na základě telefonické omluvenky.

Pokud si vyzvedáváte dítě osobně – použijte příslušného zvonku ve vestibulu školy. Rodiče či jimi pověřené osoby nemohou vstupovat do prostor ŠD z hygienických a bezpečnostních důvodů.

Personální zabezpečení

1. oddělení -  Mgr. Lucie Šafaříková-Kačorová
  2. oddělení - Denisa Kovalčíková

Činnost Školní družiny

Činnost je zaměřena na výchovu ke zdravému životnímu stylu, posilování komunikativních dovedností, na odpovědnost za svoje chování, posilování a formování životních postojů. Jednotlivé činnosti na sebe navazují a hravou formou rozšiřují osnovy prvního stupně ZŠ v oblasti výtvarné, pracovní, hudební, přírodovědné, estetické a tělovýchovné. Její hlavní náplní je však činnost odpočinková a relaxační.

11:40 – 12:10 Příchod do ŠD, uložení aktovek, hygiena, oběd ve školní jídelně. Pokud májí děti ještě v tuto dobu vyučování, jdou pak na oběd s vyučujícím, který je měl poslední hodinu, nebo samotné (dozor ve školní jídelně vykonávají paní kuchařky).

12:10 – 13:15 Odpočinková činnost – volná činnost dle zájmu a výběru dětí – stolní hry, stavebnice, hračky, omalovánky…..

13:15 – 14:30 Řízená společná činnost – aktivity v oblasti výtvarné, pracovní, hudební, sportovní a přírodovědné.

14:30 – 15:00 Svačinka, příprava na vyučování – formou didaktických her, soutěží – případně dle požadavků rodičů vypracování domácích úkolů.

15:00 – 15:30 Volná činnost dle výběru, úklid – do odchodu ze ŠD

(Žádáme rodiče, pokud je to možné, aby v době řízené činnosti 13:15 – 14:30 si děti nevyzvedávali. Jsme mnohdy mimo prostory ŠD, nebo i školy. Děkujeme za pochopení.)

Provoz Školní družiny

Ranní provoz: 6:45-7:45

Odpolední provoz:  11.40 – 15.30

• Dojíždějící děti jsou uvolňovány 15 minut před odjezdem autobusu.
  • Děti, které odcházejí do hudebky, kroužků nebo náboženství – jsou povinni si vyzvednout vedoucí těchto aktivit.
  • Děti se řídí pokyny vychovatelek ŠD. Bez vědomí neopouští samotné vyhrazené prostory.
  • Žák je povinen okamžitě nahlásit p. vychovatelce každé zranění při činnostech. Ta pak zváží situaci, zda provede ošetření sama, zavolá rodiče, eventuálně lékařskou pomoc.
  • Kontakt s vychovatelkami – přes kameru u dveří ve vestibulu školy. Přes telefon, nebo na základě osobní domluvy. Možno využít i konzultačních dnů (každé poslední úterý v měsíci od 16 do 17 hodin).
  • Pokud žák soustavně narušuje činnost ŠD, porušuje školní řád – může být z rozhodnutí ředitele školy z docházky vyloučen.

Těšíme se na vzájemnou spolupráci